Typy produktów w Magento 2

Magento 2 to kolejna odsłona popularnego narzędzia e-commerce powszechnie stosowanego do tworzenia sklepów internetowych. Nowa wersja platformy wprowadza 6 odmiennych typów produktów, na podstawie których buduje się spójną ofertę asortymentową.

6 typów produktów – sposób na skuteczną ofertę

Magento 2 wprowadza 6 typów produktów. Każdy z nich określony jest przez charakterystyczny zespół cech i właściwości. Wśród nich wyróżnia się:

• produkty proste (Simple Products),
• produkty grupowane (Grouped Products),
• produkty konfigurowalne (Configurable Products),
• zestawy z produktów (Bundle Products),
• produkty wirtualne (Virtual Products),
• produkty do ściągnięcia (Downloadable Products).

Szerokie pole różnorodnych konfiguracji asortymentu sprawia, że każdy produkt może być pokazany klientowi w odmiennym świetle, dzięki czemu w oczach użytkowników wzrasta jego atrakcyjność. Magento 2 umożliwia prezentację produktów w sposób, który odpowie na pytania i potrzeby klientów oferując im gotowe rozwiązania bez potrzeby żmudnego przeszukiwania całego dostępnego asortymentu.

Produkty proste (Simple Products)

To podstawowa grupa produktów występująca w każdym sklepie internetowym. Odnosi się do konkretnych towarów, którym nie są przypisane warianty. Każdy produkt prosty charakteryzuje się zbiorem jednoznacznych cech. Ten rodzaj produktów może być łączony z produktami konfigurowalnymi, zgrupowanymi czy w ramach zestawu produktów. Taki Simple Product posiada indywidualny numer katalogowy SKU (Store Keeping Unit), dzięki któremu jest jednoznacznie określony w bazie danych.
Przykładem produktów prostych mogą być produkty spożywcze (kawa), meble czy sprzęt elektroniczny (telewizory, laptopy) itp.

Produkty zgrupowane (Grouped Products)

Drugi rodzaj produktów oferowanych przez Magento 2 stanowią produkty zgrupowane, w skład których wchodzi zbiór towarów prostych tworzących wspólnie jakąś całość. Przykładem jest stół do jadalni wraz z krzesłami czy dwuczęściowy kombinezon narciarski. Narzędzie to pozwala sprawnie zarządzać zespołami produktów – np. stosować bonusy, promocje na konkretne zespoły oferowanych towarów. W ten sposób klienci mają możliwość zakupu zarówno pojedynczego towaru, jak i spójnej gamy produktów.

Cechą charakterystyczną produktów zgrupowanych jest posiadanie indywidualnego SKU oraz brak ceny indywidualnej za zestaw oraz brak stanu magazynowego na zestaw (produkty w magazynie wyszukiwane są jako produkty proste).

Produkty konfigurowalne (Configurable Products)

To kolejny typ stanowiący zbiór produktów prostych. Produkty konfigurowalne to takie, w których istnieje rozwijalna lista opcji do wyboru. Doskonałym przykładem w tej kategorii jest odzież, która oprócz modelu daje możliwość klientowi wyboru rozmiaru i koloru.

Cechą tej kategorii jest określenie stanu magazynowego każdego produktu prostego (tj. towaru o określonych cechach np. rozmiarze i kolorze). Każdy produkt konfigurowalny posiada swoje indywidualne SKU.

Zestawy z produktów (Bundle Products)

Zestawy produktów zwane także produktami powiązanymi to zbiór towarów połączonych ze sobą. Ten typ składa się z produktów prostych – podobnie jak produkt grupowany, ale różni się od niego tym, że w ramach zestawu produktów klient może kupić tylko 1 element zestawu (lub więcej jego części) natomiast w produkcie zgrupowanym kupuje cały zaproponowany set.
Typ produktów powiązanych doskonale obrazuje sprzedaż koszy na upominki, do których klient wybiera zawartość z określonego zbioru produktów lub grupę kilku modeli słuchawek o podobnych parametrach, z których klient wybierze jeden lub kilka modeli.

Produkty wirtualne (Virtual Products)

Produkty wirtualne nie posiadają fizycznego charakteru – to raczej usługi, zazwyczaj o charakterze dodatkowym, które mogą stanowić element dodatkowy w produktach grupowanych czy produktach powiązanych.

Wirtualnym produktem są np. usługi abonamentowe, dodatkowe gwarancje czy usługa wniesienia sprzętu.

Produkty wirtualne posiadają taką samą konstrukcję, jak produkty proste czyli posiadają SKU, stan magazynowy. Różnią się tym, że w procesie zakupowymi nie uwzględnia się w nich procesu wysyłki.

Produkty do ściągnięcia (Downloadable Products)

Ten typ produktów odnosi się do sprzedaży towarów elektronicznych w postaci plików, które można pobrać z określonego adresu URL czy serwera. Typ sprawdza się w sprzedaży książek elektronicznych, plików mp3 czy pluginów. W ramach sklepu istnieje możliwość udostępniania próbek – sampli będących fragmentem towaru – np. 2 stron książki, fragmentem mp3 itp.

Produkty typu Downloadable mają taką samą strukturę, jak produkty proste – tj. posiadają unikalny SKU, własny stan magazynowy z wyjątkiem wysyłki w procesie zakupowym.

Magento 2 daje bardzo szerokie możliwości w zakresie konfigurowania produktów w sklepie internetowym. Dzięki różnorodności opcji można dowolnie prezentować produkty dostępne w sklepie, co niewątpliwie sprzyja zainteresowaniu klientów oraz ułatwia podejmowanie decyzji w sprawie zakupu.

Dodaj komentarz